Noben drug gradbeni poseg ne oblikuje značaja vašega gradbenega objekta, kot ga fasada. Ko sta enkrat omet in barva nanešena, je vsekakor prepozno za spremembo fasade. Tukaj pa vam priskoči na pomoč program Rofix, ki vam virtualno predstavi izgled vaše hiše. Na podlagi skice hiše in vaše izbire Rofix fasade si boste lahko lažje predstavljali, kako naj bi vaša hiša, objekt, stavba izgledala.
Fasade se na grobo ločijo na kontaktne in obložene fasade, slednje se delijo še na prezračevane in neprezračevane. Kontaktna fasada je v Sloveniji najbolj zastopana fasada. Je večslojni sistem, saj je zaključni sloj tesno povezan z toplotno izolacijo, ta pa predstavlja nosilca zaključnega sloja. Kontaktne fasade so ponavadi ometane fasade.
Obložena fasada pa je tista, kadar je zaključni sloj pritrjen na nosilno steno, s tem pa sloja delujeta ločeno. Pri neprezračevanih fasadah je toplotna izolacija pritrjena neposredno na konstrukcijo, na izolacijo pa je pritrjen zaključni sloj. Vmes ni prezračevalnega sloja, zato se v teh vrstah pogosto nabira vlaga.
Ometana fasada je najbolje zastopana fasada v Sloveniji, zato tudi paše skorajda v vsako okolje, dokler se izbira barve drži v mejah normale, žive neokusne barve odpadejo, saj negativno vplivajo na naše psihološko počutje. Ometana fasada je zaradi svoje enostavnosti izvedbe ter cenovne dostopnosti najbolj pogosta izbira. Lesene fasade so uveljavljene tako doma, kot v svetu. Še posebej so primerne v slovenskem ruralnem okolju, saj smo v končni fazi dežela z veliko lesa. Fasada iz lesa je bila tradicionalno najbolj pogosta izbira za fasado pri nas. Je izredno ekološka, saj je les naravni material, ki diha z okoljem. Cena lesene fasade je okrog 100 €/m2.
Steklene fasade so slaba izbira za enodružinske objekte. Bolj primerna izbira s javne stavbe. Velike steklene površine vizualno ne zamejijo prostora, zato imamo občutek kot da se notranji prostor nadaljuje v zunanjega in obratno. Sicer je prednost ta, da je prostor veliko bolj svetel, je pa res, da je steklo precej slabši izolacijski material in tako bomo več stroškov porabili za ogrevanje bivalnih prostorov.
Lahko ga izberete na več načinov, preko besede znancev in kolegov. Običajno se v krajih ve, kateri fasaderji oz. zidarji so dobri, kateri površni, kateri dragi in tako naprej. Po mojem mnenju je najbolje, da za mnenje povprašate v domačem kraju. Drugi način je s pomočjo svetovnega spleta, tretji način pa da oglas zasledite v kateri izmed revij. Sam vam priporočam podjetje, katerega kontaktne podatke si lahko ogledate na povezavi. S fasadami se ukvarjajo že več, kot 25 let.