Objavil dne Dec 11, 2018 v Uncategorized

Lastnosti in prednosti ravnih streh

Ravne strehe so v ospredje stopile že kmalu po 1. svetovnivojni, a so se takrat uporabljale zgolj na večjih industrijskih halah. Drugapolovica 20. stoletja je s seboj prinesla velike spremembe, saj je bilo takratravne strehe moč opaziti tudi na bivalnih objektih. Lastniki so se velikokratsrečevali z zamakanjem in vdorom meteorne vode, zato se je ravnih streh prijelslab sloves.

Razlog za vdor meteorne vode je bila neprimerna sestava, kzamakanju pa sta ogromno prispevali tudi nestrokovna izvedba in neprimernaizbira materialov v konstrukcijskem sklopu. V naslednjih nekaj letih smo bililjudje priča razvoju hidroizolacijskih materialov in napredku tehnologije, kije s seboj prinesla sodobne arhitekturne rešitve, zato danes ravne strehe nisoredkost.

V primerjavi s poševnimi prinašajo kar nekaj prednosti. Omogočajo nammaksimalno izkoriščenost prostora, pri čemer je mogoče izkoristiti takonotranjost, kot tudi zunanjost. Izdelava podstrešja ni potrebna, na preprostnačin si zagotovimo prostor za počitek ali rekreacijo, poleg tega pa lahko takšne strehe tudi ozelenimo. Da bi se izognili težavam, ki so jih nekoč s seboj prinašale ravne strehe, moramo že v fazi načrtovanja pomisliti na primernosestavo, izolacijo, pokrivanje in odtok.

V primeru poševne strehe je odvajanjevode veliko hitrejše, kadar pa imamo pred seboj ravno streho, naletimo natežavo, zato je pri izdelavi potrebno strogo upoštevati standarde izvedbe,vključno s sestavo. Da bi se izognili zamakanju, moramo zagotoviti kvalitetnoizvedbo homogenega, vodotesnega hidroizolacijskega sloja.

Kakšna naj bo sestava ravne strehe?

Sestava jev precejšnji meri odvisna od posameznega primera, vendar kljub temu veljajoosnovna pravila, ki se jih je dobro držati. Da bi se izognili vdoru meteornevode v bivalne prostore, naj prvo plast predstavlja zaščitni sloj, za kateregase velikokrat uporabi prani prodec. Sledita mu filtrski sloj in toplotnaizolacija, s katero zagotavljamo pogoje, primerne za bivanje in primernotemperaturo notranjosti objekta. Imeti mora tudi ustrezno hidroizolacijo, kizagotavlja potrebno zaščito pred snegom, dežjem in vdiranjem vlage v notranjost.

Ravna streha na bloku

Hidroizolaciji sledi še ena plast toplotne izolacije, največkrat iz stiropora,nakar je na vrsti končna konstrukcija. Tudi parna zapora, hladen bitumenskiprednamaz ter naklonski beton so del sestave ravne strehe. Za natančno sestavoje potrebno najprej preučiti želje stranke in različne možnosti, ki jih imamona voljo. Ko izberemo primerne materiale, sledi profesionalna in kakovostnaizvedba, zahvaljujoč kateri pogosta popravila ne bodo potrebna.

Zahtevno delo, ki zahteva znanje in trud strokovnjaka

Konstrukcijaravne strehe je zelo zahtevno delo, ki zahteva trud strokovnjaka, saj so le-tenajobčutljivejše glede zamakanja. Prerez je namreč takšen, da ob dežju vodahitro ostane še nekaj časa na njej, kar lahko povzroči številne težave.Največjo mero pozornosti je treba posvetiti dejstvu, da imajo majhen naklon,zato hitro pride do zamakanja. Konstrukcija in sestava ravnestrehe sta zelo pomembni, saj streha ščiti tako predvremenskimi neprilikami kot tudi predstavlja estetski dodatek vsakega objekta. Mnogi arhitekti danes premišljujejo o ravnih strehah, ki predvsem v mestnemokolju prinašajo nujno potreben dodaten prostor, ali pa v pustno mestno okoljeprinesejo košček zelene narave. Vse premalokrat pa pri tem pomislimo naposledice, ki so rezultat slabe zasnove in neprimerne sestave.

Takšne strehemorajo biti v vsakem primeru večslojne, sicer dejavniki iz okolja hitroizkoristijo priložnost in zmanjšajo kakovost bivanja v samem objektu. V praksise sama izvedba mnogokrat izkaže kot velik problem, zato sama konstrukcijazahteva prisotnost izkušenih strokovnjakov, ki se zavedajo tako prednosti, kottudi slabosti, ki jih prinaša ravna streha, kadar le-ta ni dovolj kvalitetnoizvedena. Pokrivanje, izbira primerne izolacije in odtoka so tisti detajli, kijim moramo posvetiti dovolj časa in jih resno jemati, če želimo, da nam bo našaravna streha prinesla sanjski prostor pod oblaki, hkrati pa omogočilakakovostno bivanje v notranjosti.

Redno vzdrževanje in preventivno servisiranje

V izogibdodatnim stroškom, ki bi lahko nastali, je potrebno ravne strehe rednovzdrževati in jih tudi servisirati. Vzdrževanje streh oz. strešnih kritin jespecializirana dejavnost podjetja ILD Slovenija. V vsakodnevni praksi se vpodjetju srečujejo tudi s tekočim in interventnim odpravljanjem zamakanja zodpravljanjem raznih poškodb strešne kritine, ki nastajajo predvsem zaradizanemarjanja tekočega vzdrževanja. Ker so poškodbe velikokrat usodne in lahkopomenijo potrebo po zamenjavi celotne kritine, je še toliko pomembneje, da jihpravočasno prepoznamo in odpravimo.

V podjetju ILD Slovenija vam po opravljenempregledu, h kateremu sodita tudi iskanje morebitnih puščanj in pregledvodotesnosti vodnih zbiralnikov, izdelamo poročilo z ugotovljenimi napakami ins predlogi sanacije, ki so potrebni za preprečitev nadaljnje škode na zgradbi. Za dolgo življenjsko dobo ravne strehe je izjemno pomembno vzdrževanje, ki ganaj opravljajo samo za to usposobljeni ljudje. Obiščite našo spletno stran inpreverite, kaj vam ponujamo.